В Україні з 2016 року спостерігається підвищена захворюванність на кір.
В Україні з 2016 року спостерігається підвищена захворюванність на кір.
Кір – високозаразне вірусне інфекційне захворювання, яке передається повітряно-краплинним шляхом. Характеризується підвищенням температури тіла, кашлем, нежитем, висипами на слизових оболонках та тілі. Кір супроводжується розвитком ускладень, найчастішими серед яких пневмонія та отит.
В звязку з низьким рівнем охоплення профілактичними щепленнями, ситуація не стабілізована і до сьогоднішнього дня. В 2018 році по Україні захворіло більше 50000 людей, 17 з них померли від ускладнень.
Така ж напружена ситуація спостерігається і у Волочиському районі. В 2018 році захворіло 69 осіб, з них на території Волочиської громади - 49 чоловік.
Переважно на кір хворіють дорослі. Як пояснюють фахівці - в суспільстві накопичився прошарок не імунних людей.
Захворювання на кір має тенденцію до періодичних спалахів кожні 4-6 років. Попереднє підвищення захворюванності у Волочиському районі зареєстроване в 2013 році, яке було швидко ліквідоване посиленою вакцинацією проти кору. В звязку з низьким рівнем вакцинації в 2014-2017 роках теперішній спалах не зменшується а тільки «набирає оборотів» захоплюючи не лише дітей а й дорослих. Так від початку 2019 року у Волочиському районі вже захворіло 14 осіб.
Специфічного лікування від кору немає, тому і існує такий високий ризик ускладнень хвороби.
Джерелом збудника є тільки хвора людина, кір не передається через третіх осіб. Особливо заразні хворі в перші дні захворювання та в перші 4 дня висипань. Вірус у великій кількості наявний у слюні хворого, тому при кашлі та чханні, розмові стрімко виділяється у повітря, зараження можливе навіть при короткому контакті з хворими. В повітрі може жити до 2 годин після того як хвора людина залишила приміщення.
Для зниження ризику захворювання – уникайте великих скупчень людей, більше бувайте на свіжому повітрі, частіше провітрюйте приміщення, робочі кабінети, ведіть здоровий спосіб життя, будьте фізично активними.
Якщо у Вас зявились симптоми недомагання, підвищена температура тіла, незвичні висипи – негайно зверніться до сімейного лікаря або лікаря-інфекціоніста. В звязку з тим що в цей же період спостерігається сезоний підйом захворювань на грип та ГРВІ, а симпоми в перші дні схожі – слід бути особливо настороженими і не втрачати час на самолікування.
Якщо ж Ви контактували з хворим на кір, чи у Вашій сімї є хворі на кір – Вам необхідно терміново протягом 72 годин звернутись до сімейного лікаря та в залежності від Ваших попередніх щеплень Вам може бути призначена термінова імунопрофілактика.
Єдиний дієвий спосіб уберегтись від інфекції – вчасно проведена вакцинація. Вакцинація проводиться у віці 1 рік та 6 років. Якщо з будь-яких причин щеплення не проводилось, необхідно щонайшвидше отримати щеплення у свого сімейного лікаря. Дитина повинна отримати дві дози з мінімальним інтервалом 28 днів.
Бережіть своє здоровя і здоровя свої близьких та рідних. Памятайте, що Ваша обережність та насторога може зберегти здоровя, а подекуди і життя оточуючих Вас людей.
Лікар-епідеміолог
Коломієць А. М.
Помічник лікаря-епідеміолога
Байрачна Н.М.